esys.ir »

آموزش ایسیس


تاريخ آخرين به روز رساني: 1401/01/30

note KeepOut Panelize Files Capability StackUp Size

فهرست مطالب

نکات فني

 • در صورتي که PCB ارسالي يک PCB معمولي مي باشد، شما مي توانيد با استفاده از فرم استعلام قيمت آنلاين، مشخصات و فايل PCB خود را ارسال نماييد. حداقل فاصله مسيرها در مدارچاپي معمولي 5mil است براي ساير ويژگي ها به صفحه توانايي فني توليد  مراجعه نماييد.
 • در صورتي که PCB داراي ملاحظات خاصي است، لطفا آن را در بخش توضيحات ذکر نماييد و در صورتي که برد شما حرفه اي باشد و در بخش قيمت آنلاين مشخصات مورد نظر وجود نداشته باشد، در بخش توضيحات آن ذکر نماييد.
 • ابعاد برد ارسالي بايد با دقت 2 رقم اعشار (به عنوان مثال: 10.01) و بر حسب سانتي متر ثبت شود تا قيمت دقيق باشد.
 • قيمت هاي اعلام شده آنلاين، تقريبي مي باشد و ممکن است تغيير کند. تغيير قيمت به فايل PCB و اطلاعات همراه سفارش وابسته است. در صورت مغايرت زياد در قيمت اعلامي و قيمت آنلاين دلايل آن در پيش فاکتور قيد خواهد شد.
 • در سطح يک که بردها در سرويس هاي عمومي توليد مي شوند، سازندگان شماره سريالي را در يک قسمت از برد چاپ مي کنند، در صورتي که کاربر بخواهد اين شماره سريال روي PCB چاپ نگردد، بايد از سرويس هاي سطح 2 استفاده کند که مستلزم پرداخت هزينه بالاتري نسبت به سرويس هاي سطح يک خواهد بود.

فايل

فايل ارسالي مي تواند در فرمت فايل سورس PCB باشد و يا فايل گربر Gerber آن باشد. فايل هاي Gerber به صورت يک نقاشي مي باشند و ليست قطعات و نام نت ها و اطلاعات اضافي را به همراه ندارند. يک نمونه فايل گربر در شکل زير نمايش داده شده است:

 آموزش تهيه گربر از نرم افزار آلتيوم

فيلم هاي آموزشي تهيه فايل گربر براي نرم افزارهاي مختلف

چنانچه مشتري مايل به ارسال فايل گربر مي باشد، بايد نکات زير را مد نظر قرار دهد:

 • فايل هاي مورد نياز بايد داراي پسوند *.TXT باشند و يا پسوند آن ها با حرف G آغاز شود. مانند: GTL،  GBL، GKO، GBX، G1،  G2 و ... باشد. فايل هاي *.CAM به تنهايي شامل فايل هاي توليد PCB نمي باشند.
 • PCB هايي که توسط نرم افزار پروتئوس طراحي مي شوند بايد حتما به صورت خروجي گربر باشند. پسوند اين فايل ها پس از ايجاد *.TXT مي باشد. فيلم آموزشي توليد فايل گربر در نرم افزار پروتئوس را مي توان در اينجا مشاهده نماييد.
 • فايل هاي ارسالي حتما بايد شامل فايل NC Drill باشد. پسوند اين فايل اغلب *.TXT مي باشد.
 • چنانچه فايل مدارچاپي با فرمت PcbDoc ارسال شود، ايسيس مسئوليتي بابت به هم ريختگي متنهاي نوشته شده در لايه هاي مختلف پس از توليد ندارد. در صورتيکه مي خواهيد متن ها به درستي چاپ شوند، فايل گربر ارسال کنيد.
 • در صورت ارسال فايل PcbDoc تمام وايا ها به صورت پيش فرض با سولدر مسک Solder Mask پوشانده خواهد شد. در صورت نياز به توليد مطابق با فايل، در بخش توضيحات ذکر بفرماييد و يا فايل Gerber ارسال نماييد. به صورت پيش فرض سيلک اسکرين Silk Screen (مارکاژ) که روي پد قرار گرفته باشد حذف خواهد شد.

پنلايز

تمام فايل هاي ارسالي بايد به صورت جدا باشند. به دليل توليد PCB ها به صورت عمومي، PCBها مجددا با PCB هاي ديگران پنلايز مي شوند.

بنابراين در صورتي که PCB ها پنلايز شده توسط کاربر باشند:

 • هزينه اضافي بابت پنلايز مجدد دريافت مي شود.
 • ممکن است چيدمان برد ها تغيير کند. در صورتي که نبايد به هيچ وجه چيدمان تغيير کند، حتما در توضيحات قيد کنيد.
 • در صورتي که نياز به پنلايز براي مونتاژ باشد، مي تواند چيدمان آن ها به کمپاني سازنده واگذار شود.

برش دور برد

فايل هاي ارسالي بايد داراي لايه برش دور برد (Keepout layer) باشند و برش دور برد بايد يک خط بسته باشد.

شرکت هاي توليد کننده برد در ايران، به اين مهم توجه ندارند و غالبا خود اقدام به کشيدن حريم برد مي کنند. مشتريان مي توانند با استفاده از خطوطي که در اين لايه رسم مي شود، چه دور برد و چه داخل برد، محيط برش را تعيين کنند. در صورتي که يک برد خطوط برش خارجي را نداشته باشد به اين معني است که محدوده ي برد براي توليد کننده مشخص نيست و فايل بايد مجددا بار گذاري شود.

 • چنانچه برد داراي Cutout مي باشد، بايد اين بخش ها با استفاده از خطوط Keepout مشخص شود. Cutout ها برش هاي داخل برد مي باشند.
 • چنانچه برخي سوراخ هاي برد نبايد متاليزه شوند، اين سوراخ ها بايد از نوع پد باشند و با برداشتن تيک Plated ديگر متاليزه نخواهند شد. و يا با استفاده از خطوط Keepout رسم شوند.

استک آپ

 • استک آپ پيش فرض براي محاسبه گر سايت به صورت شکل مقابل مي باشد. چنانچه استک آپ تغيير کند، قابل ساخت در سطح 1 نمي باشد. در صورتي که ضخامت کلي برد تغيير کند، فقط ضخامت Core تغيير خواهد کرد.
 • در صورت وجود وايا هاي کور و يا مدفون (Blind/Buried)در برد هاي 4 لايه و بيشتر، قيمت محاسبه گر صحيح نمي باشد و بايد استعلام شود.
4 and 6 Layer Stackup

زمان تحويل PCB

زمان بندي ارسال PCB ها بر اساس روز کاري مطرح شده است (مقصود از روز کاري، روز کاري بين المللي است در واقع شنبه و يکشنبه تعطيل فرض مي شود.) و به صورت زير مي باشد:

زمان ساخت PCB + زمان ارسال تا ايران + زمان ترخيص از گمرک و ارسال به دفتر شرکت.

زمان ساخت:

مدت زماني که طول مي کشد تا برد در کارخانه ساخته شود. در صورتي که پرداخت سفارش تا ساعت 11:00 صبح انجام شود، همان روز توليد برد آغاز مي شود. (در صورتي که آن روز در چين تعطيل نباشد.)

اين زمان به پيچيدگي برد ها بستگي دارد.

زمان ارسال تا ايران:

مدت زماني که طول مي کشد تا کالا به گمرک ايران برسد. کالا ها از طريق کد رهگيري بررسي مي شوند تا در صورت بروز مشکل براي رفع آن اقدام شود.

با توجه به تحريم هاي بين المللي، ممکن است برخي سفارشات در مدت بسيار کوتاهي به ايران ارسال شوند و برخي ديگر در مدت طولاني تري. (اين بخش از پروسه، خارج از کنترل شرکت مي باشد و به سياست هاي تحريمي و حمل و نقل هوايي وابسته است. لطفا در صورت زمانبر بودن آن، شکيبا باشيد.)

زمان ترخيص کالا از گمرک:  

با توجه به ناپايداري گمرک فرودگاه امام خميني، ممکن است برخي سفارشات در مدت بسيار کوتاهي ترخيص شوند و برخي ديگر در مدت طولاني تري. (اين بخش از پروسه، خارج از کنترل شرکت مي باشد و به سياست هاي گمرکي وابسته است. لطفا در صورت زمانبر بودن آن، شکيبا باشيد.)

پس از تحويل PCB ها به دفتر ايران، از طرف شرکت با مشتريان تماس برقرار مي شود تا در مورد ارسال برد ها، هماهنگي هاي لازم انجام گيرد.

کيفيت توليد

ايسيس قادر به توليد انواع مختلف مدار چاپي دو لايه تا 50 لايه با کيفيت بالا است. نمونه کيفيت مدارچاپي هاي توليد شده در کانال اينستاگرام شرکت قابل بازديد است :

نمونه مدار چاپي هاي توليد شده در ايسيس

مشتريان مي توانند با مراجعه به شرکت نمونه کارهاي انجام شده را ببينند و از کيفيت کار اطمينان حاصل نمايند. ايسيس در برابر هرگونه ايراد و ضعف کيفيتي مسئول و پاسخگو است.

ایسیس ، سرویس دسترسی سریع به تمامی منابع قطعات و سرویس های الکترونیک جهان

دانش تخصصی در توسعه محصول / تامین و تولید یکپارچه و با کیفیت

ارائه کننده راهکارهای تولید محصولات امبدد سیستم، رباتیک،

اتوماسیون، اینترنت اشیا، هوش مصنوعی، پردازش لبه و ...

مشاوره تخصصی، خدمات Turnkey، فروشگاه تخصصی آنلاین،

سفارشی سازی سیستم عامل، تامین قطعات و تجهیزات اورجینال،

تولید مدارچاپی نمونه و انبوه، استنسیل، مونتاژ

Copyright © 2022-2023 esys.ir .کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجموعه ایـسـیـس می باشد